Dronningen af disen

Spilleperiode: 23. - 24. januar 2025
Dronningen af disen Teatret Riddersalen Teater for børn Randers Teater

Dronningen af disen er et gæstespil af Randers Teater.

Annie har hverken sine forældres opmærksomhed, sine søstres skønhed eller sine brødres muligheder. Til gengæld har hun sin stolthed, en ukuelig vilje og et hjerte, der trommer som torden. Dronning af disen er et eventyr om at stå ved sin sande natur.

Den sandfærdige beretning om en af verdenshistoriens mest undertippede vovehalse, den 63-årige skolefrøken Annie Edson Taylor, der i 1901 sejlede ned af Niagaravandfaldet i en tønde. En poetisk komedie om at jagte regnbuen og finde sin skat.

Pressen skrev

“Afbalanceret og sprudlende. Kulørt og grå. Stille og rolig og samtidig fyldt med krudt og temperament.”
Teateravisen.dk

“Man får sug i maven, men bliver også glad om hjertet, når børneteater kan være så overbevisende billedskabende og poetisk.”
Amtsavisen

Husk, at I som institution på Frederiksberg kan komme gratis i teatret via En-til-alle-ordningen. Og institutioner i andre kommuner kan købe billetter til 40,- til børn og voksne. Hvis I har spørgsmål i forbindelse med bestilling eller billetter, er I velkommen til at kontakte os.

HOLDET BAG

Medvirkende
Lisbeth Knopper, Erik Viinberg
Instruktør
Solveig Weinkouff
Dramatiker
Anna Panduro
Scenograf
Gitte Baastrup
Komponist
Jacob Venndt
Lysdesigner
Anders Kjems
Lyddesigner
Gregers Kjar

Spilleperiode

23. - 24. januar 2025

Aldersgruppe

Aldersgruppe 2. – 5. klasse

varighed

Torsdag 23. jan. 2025 kl. 10.00 og 12.00
Fredag 24. jan. kl. 10.00

Pris

Normalpris 180 DKK
Mit Teater 140 DKK
Mit Teater, stud. 140 DKK
Børn/unge (u. 25 år) 110 DKK
Grp. (min. 10 voksne) 140 DKK
Grp. (min. 6 unge u. 25 år) 40 DKK

Billetpriser er ekskl. billetgebyr